Ввічливе відстоювання своїх інтересів. Як розвивати асертивність?

Ввічливе відстоювання своїх інтересів. Як розвивати асертивність?

Як часто ви опиняєтеся в ситуації, коли вам щось не подобається, ви відчуваєте невдоволення, але волієте змовчати і погодитись? Або в ситуації, коли вам щось не подобається і ви або одразу вибухаєте, або після того, як довго мовчали і накопичували у собі образи? Якщо ви впізнали в цих ситуаціях себе – вам варто познайомитися із поняттям асертивності.


Асертивність – поведінка, що поєднує внутрішню силу і доброзичливість стосовно оточуючих, вона характеризується відстоюванням своїх інтересів та прав із повагою до прав та інтересів інших.
На відміну від агресивної поведінки, в якій людина ставить свої потреби вище за потреби інших і провокує конфлікти, і пасивної поведінки, в якій людина ставить потреби інших вище за свої, дозволяючи іншим порушувати власні права, – асертивність передбачає партнерство, спілкування на рівних, і збереження відносин навіть у найскладніших ситуаціях.

 

 

Що включає в себе асертивність?

-здатність відкрито говорити про свої бажання та потреби;

-здатність сказати «ні»;

-здатність відкрито спілкуватися про свої позитивні і негативні почуття;

 -здатність встановлювати контакти, а також починати, підтримувати і закінчувати розмову;

-здатність хвалити і робити компліменти;

-здатність приймати компліменти і критику

  

 

Що нам дає асертивна поведінка?

 • Чим більше людина відстоює себе і діє в манері, яку вона поважає, тим вище її самоповага.
 • Шанси людини отримати від життя те, що вона хоче, збільшуються, якщо інші розуміють, чого вона хоче, і те, що вона захищає свої права і потреби.
 • Якщо людина прямо висловлює почуття невдоволення, то негативні емоції не накопичуються. Не відчуваючи хворобливого почуття сором’язливості і тривоги, і не витрачаючи сили на самозахист, людина відчуває себе спокійно і вільно.

 

 

Ось декілька способів розпочати асертивну комунікацію:

 1. Визначте чого ви хочете/що вам потрібно/що відчуваєте. Усвідомте, що ви маєте право на ці бажання, потреби, почуття.
 2. Говоріть спокійно, не обороняючись. Звертайте увагу на тон і гучність голосу
 3. Використовуйте «Я -висловлювання» ( “Я…”, “Я люблю/хочу…”, “Я не хочу…”) – беріть на себе відповідальність за власні думки, почуття та потреби.
 4. Уважно слухайте співрозмовника, відповідайте йому тільки після розгляду його точки зору. Майте на увазі, що існує багато різних думок. 
 5. Зверніть увагу на свою невербальну поведінку. Підтримуйте зоровий контакт із співрозмовником, але не надто пильний
 6. Підтримуйте відкриту позу: корпус і обличчя повертайте до співрозмовника, не схрещуйте рук та ніг. Дайте співрозмовнику відповідний простір, але не відступайте
 7. Висловлюючи потребу, будьте чітким та конкретним у формулюваннях. Наприклад: ЗАМІСТЬ: «Ти ніколи не прибираєш в нашій квартирі», СПРОБУЙТЕ: «Я був би вдячний, якби ми обидва постаралися тримати нашу квартиру в чистоті».
 8. Пам’ятайте, що ви маєте право сказати “НІ”. Встановлення обмежень на вимоги до вашого часу, участі або енергії – важливі навички, які потрібно мати або здобути.

 

Стратегії асертивності:

Зламана платівка. Будьте наполегливим і повторюйте знову і знову, чого ви хочете, не дратуючись і не підвищуючи голос. Дотримуйтеся своєї точки зору

– Корисна інформація. Навчіться слухати співрозмовника і зчитувати інформацію, яку він вам дає. Вона дозволить вам наводити аргументи, спираючись на озвучені співрозмовником фрази.

– Розкриття інформації. Асертивно розкривайте інформацію про вас – про те, що думаєте, відчуваєте і як ставитеся до інформації, яка йде від співрозмовника.

– Затемнення. Ця техніка допоможе впоратися з критикою стосовно вас. Не заперечуйте критику і не йдіть в контратаку.

– Погодьтеся з правдою. Знайдіть в критиці те, що є правдою і погодьтеся саме з цією частиною сказаного.

– Погодьтеся з тим, що виникло непорозуміння.

– Погодьтеся в принципі. Скажіть: «Це має сенс».

– Заперечуйте невірні висновки. Асертивно реагуйте на неточності і логічні помилки.

– Виробіть компроміс.

 

Для людини, яка хоче жити повним життям, розвиватися, бути вільною, самодостатньою, впевненою в собі – асертивність є абсолютною необхідністю.

 

Бажаємо вам успіхів і набуття нових корисних навичок!